INDUCTION TRAINING PROGRAMME (IT-1)
FOR
NEWLY APPOINTED CIVIL JUDGES (Junior Division) OF UTTAR PRADESH
(THIRD PHASE)
DURATION: 18th May, 2010 to 17th August, 2010
List of Participants
Sl.No.
Name of Officers
S/Sri/Sushri
Place of posting
1.
Anurag Sharma
Bijnor
2.
Birendra Singh
Baghpat
3.
Akhilesh Kumar Pipal
Meerut
4.
Ashok Kumar Dubey
Shahjahanpur
5.
Rachana Singh
Allahabad
6.
Shweta Dixit
Mathura
7.
Shiv Kumar Tiwari
Unnao
8.
Shivani Verma
Aligarh
9.
Alok Kumar
Bahraich
10.
Kamesh Shukla
Lucknow
11.
Apoorv Singh
Azamgarh
12.
Vineet Narain Pandey
13.
Yogesh Dubey
Agra
14.
Pragya Singh
Gorakhpur
15.
Lal Babu Yadav
16.
Rajeeva Shukla
Basti
17.
Chandra Mohan Mishra
Varanasi
18.
Rakesh Kumar Tiwari
19.
Amit Kumar Yadav
20.
Nirdosh Kumar
Kannauj
21.
Chhaya Sharma
22.
Kamalesh Kumar Maurya
Kanpur Dehat
23.
Seema Verma
Etawah
24.
Rajeev Kumar Singh
25.
Ghanendra Kumar
Saharanpur
26.
Raghuvir Singh Rathore
Jalaun at Orai
27.
Rajmanagal Singh Yadav
28.
Karuna Singh
29.
Surendra Pratap Singh
30.
Seema Singh
Hathras
31.
Ritu Nagar
32.
Rajneesh Mohan Verma
33.
Yash Pal Singh Lodhi
Mahoba
34.
Dilip Kumar Sachan
Jhansi
35.
Devendra Nath Goswami
Sultanpur
36.
Indra Jeet Singh
Gonda
37.
Meraj Ahmed
38.
Vishnu Pratap Singh
39.
Ankit Goel
Farrukhabad
40.
Rahul Dubey
41.
Awanish Gautam
42.
Vineeta Vimal
43.
Kailash Kumar
Etah
44.
Reema Malhotra
45.
Avanish Kumar Pandey
Balrampur
46.
Nirbhay Prakash
47.
Avanish Kumar Rai
Faizabad
48.
Alok Kumar Singh
49.
Raghubar Singh
50.
Sudhakar Dubey
Pratapgarh
51.
Archana Yadav
Ghazipur
52.
Kirti Kunal
53.
Arvind Kumar Shukla
54.
Manoj Pandey
55.
Vikas Srivastava
Mau
56.
Neelima Singh
Jaunpur
57.
Tarannum Khan
58.
Kush Kumar
59.
Suneeta Sharma
60.
Rakesh
61.
Nand Kumar
62.
Piyush Siddhartha
63.
Nishant Dev
64.
Neelanjana
65.
Lavey Yadav
66.
Ekta Verma
67.
Madhu Dogra
68.
Hari Prakash Gupta
Shravastia at Bhinga
69.
Manoj Kumar Misra
Deoria
70.
Saurabh Dwivedi
Siddharth Nagar
71.
Archana Tewari
72.
Ankita Dubey
73.
Geetanjali Garg
74.
Alok Kumar Yadav
Siddharthnagar
75.
Ashok Kumar Singh
76.
Mirzazeenat
Budaun
77.
Ran Vijay Pratap Singh
78.
Tendra Pal
79.
Jyoti Singh
Bareilly
80.
Khushter Danish
Jyotibaphule Nagar
81.
Sanjay Kumar Singh
82.
Subhash Chandra Yadav
Lakhimpur Kheri
83.
Anjani Kumar Singh
Kaushambi
84.
Yajuvendra Vikram Singh
85.
Kalparaj Singh
86.
Virat Kumar Srivastava
87.
Mithilesh Kumar Tiwari
88.
Pradeep Kumar Mishra
89.
Anmol Pal
Mirzapur
90.
Pradeep Kumar
Pilibhit
91.
Amit Kumar Tiwari
92.
Poonam Pathak
93.
Manoj Kumar Tiwari
94.
Neeraj Kumar Bakshi
95.
Asif Iqbal Rizvi
96.
Abhishek Kumar Chaturvedi
97.
Moushmee Madhesiya
98.
Yajnesh Chandra Pandey
99.
Vidya Bhushan Pandey
100.
Meera Gothalwal
101.
Ravi Kumar Gupta
Banda
102.
Swati
103.
Ashok Kumar Yadav
Hamipur
104.
Farrukh Inam Siddqui
Ballia
105.
Bushra Adil Rizvi
106.
Navneet Kumar Bharti
Ambedkar Nagar
107.
Alok Sharma
Rae Bareli
108.
Rajneesh Kumar Mishra
Bhadohi at Gyanpur
109.
Saurabh Saxena
110.
Avinash Kumar Singh
111.
Virendra Nath Pandey
112.
Anju Kanaujia
113.
Harish Chandra
114.
Asifa Rana
Azamagarh
115.
Raghvendra Mani
116.
Nitin Pandey,
117.
Narendra Pal Rana,
118.
Nitya Pandey
119.
Ekta Rathore
Barabanki
120.
Mitali Govind Rao